PRIHLÁS SA NA ODBER:
Vyhľadať
AUTOR OBSAHU
Picture of Martin
Martin

Viera v Boha bola pre mňa iba bájka, ktorú si ľudia vymysleli. No dnes viem s istotou, že je skutočný a dobrý. 🔥❤️

Zisti viac o autorovi

3 základné črty pravej mužskosti

Táto séria článkov je o pravej mužskosti. Je zameraná na potrebu položiť niektoré hlboké základy a vystavať základné piliere, na ktorých by mal stáť život muža. Za roky služby som sa stretol s množstvom mužov (aj starších), ktorým základy chýbali, a to vyúsťovalo do mnohých rôznych problémov. Preto tri základné črty pravej mužskosti.

Ak položíme dobrý základ, obstojíme aj keby prišli víchrice a búrky. A aj keď budeme rásť (budovať do výšky), tak sa nám to „nerozpadne pod ťarchou“. Je to presne ako s domom. Zlý základ sa rovná zlá stavba. Kto by chcel bývať v dome so zlým základom? Ja teda nie, veď kedykoľvek by sa mi mohol zrútiť na hlavu.

Na druhú stranu problémy, skúšky a krízy sú niekedy dobré, lebo odhalia veci z hĺbky, a to na čom sa reálne stavia.

3 základné črty pravej mužskosti

Ja osobne veľa vecí nečítam, ale ak chcem do seba dostať nejakú pravdu, aby sa stala realitou v mojom srdci a živote, a nielen v hlave, tak sa k tomu dookola vraciam, kým sa to nestane. Týmto vás chcem povzbudiť, ak by vám to pomohlo, tak sa kľudne vracajte k týmto článkom, kým sa tie princípy nestane realitou vo vašich životoch. Mojím cieľom nie je napísať len zaujímavé články, ale tieto princípy dostať do ľudí, aby sa stali realitou vo vašich životoch (J 1:14).

IDENTITA (č. 1) – Kto si?

Pamätám si, keď som mal asi 15 rokov a išiel som zo sústredenia karatistov, začínal som sa zamýšľať ako by som asi mal na jednotlivé okolnosti reagovať. Uvedomil som si, že to, ako budem reagovať, sa „priamo úmerne“ odvíja od toho kým som. No a to bol problém, NEVEDEL SOM, KTO SOM.

Kto si? Keď si úprimne pred sebou položíš tuto otázku, aké slova ti prvé prídu na myseľ?

Ak nevieš, tak kam zafúka tam spadneš.

Si iba kus mäsa a hormónov, čo sa náhodu vyvinuli z opice? Ak si to myslíš, tak podľa toho sa budeš aj správať. Alebo si iba prejavom nešťastnej náhody, tvojich rodičov ktorí sa raz náhodou stretli? Ak tomu veríš v srdci, tak potom podľa toho o sebe aj budeš zmýšľať a konať.

Čo ťa prvé nápadne keď ti niekto polož si túto otázku Kto si ?

K odpovedí sa dostanem zachviľu. 🙂

AKÝ TYP DOMU STAVIAŠ? Dovolte mi pripodobním muža k domu alebo budove.

Prv musíš zistiť kto si? = Aký si typ domu? Keď chceš už isť niečo postaviť? Či si most, mrakodrap, múzeum, alebo obchod … prv musíš vedieť aký dom si, aby si nestaval niečo úplne iné, a potom sa nedivil prečo sa to rozpadá … bez spravených stavebných plánov nikdy nepostavíš tu správnu budovu. 

ISTOTA (č. 2) – Na čom staviaš? 

To, na čo sa spoliehaš, je najhlbším základom tvojho života. Či už to robíš vedome alebo nevedome. Spoliehať sa na niekoho, dôverovať niekomu, znamená „oprieť sa o neho“. O čo sa opierame vo svojom živote, čo je základom v našom živote, to je miesto ISTOTY.

Pokiaľ nemáš istotu alebo tvoja istota je založená na zlých základoch, tak budeš nervózny a plný hnevu, keď sa zakolíšeš. Neistota vypôsobuje bolesť v ľudskom srdci a je „hnojivom“ pre „burinu“ zvanú strach a nenávisť. Pokiaľ máme istotu, vieme spočinúť a budeme mať pokoj aj počas „búrky“.

Pravá istota a skutočná identita je „pôda“ pre uvoľnenie, odvahu, dobrodružstvo a riskovanie, bez ktorého nie je rast.

NA ČOM STAVIAŠ SVOJ DOM? Na piesku alebo na skale?

BOH (č. 3) – Kto je tvoj boh? Prečo žiješ?  

Kto a aký je boh v ktorého veríš? Sú ľudia, ktorí veria len v seba samého. Sú ľudia, ktorí slúžia svojmu bruchu (sebeckým túžbam). Sú muži, čo žijú pre svoju kariéru alebo uznanie od ľudí. Pre čo žiješ? Kto je centrom tvojho života? Čo je najdôležitejšie a prvé v tvojom živote, to je tvojim bohom a tomu slúžiš.

Dôvod, prečo je táto otázka tak kľúčová, je, že boha ktorého uctievaš, toho „moc“/priazeň máš. Preto Zvodca sa od vekov snaží nás zviesť, aby sme uctievali falošných bôžikov, ktorí by nás obrali o skutočnú moc a od naplnenia skutočného zámeru, prečo sme sa narodili.

Zvýčajne každá modla(falošný boh), na konci zniči toho kto ju uctieva.

Sám si polož otázku pre čo najviac žiješ?

PREČO STAVIAŠ DOM? Pre koho? Za akým zámerom staviaš ten dom? Na aký účel? A z akého materiálu? Kvalitného alebo nekvalitného?

IDENTITA (č. 1) – Odhalenie 

Ako som už vyššie spomínal, keď som mal 15 rokov, kládol som si aj ja túto otázku: „Kto vlastne som?“. Karatista. O.K., ale ako by som mal reagovať? Alebo som kresťan? A mal by som reagovať ako nás Ježiš učí? Keďže už vtedy som zažil Boží dotyk a vedel som, že Boh je reálny, tak som vedel, že chcem byť kresťan.  Bolo to zapečatené hlboko v mojom srdci. No nevedel som vtedy, čo to presne obnáša.

Čo určuje tvoju identitu? Podľa čoho, koho hodnotíš ty svoju identitu? Veľa ľudí prijíma svoju identitu podľa toho, čo o nich povedia ich autority (rodičia, učitelia, vodca skupiny). Iní, viac podľa toho, čo im povedia ich priatelia, partnerka alebo vzory a idoly.

Moju identitu neurčujú v prvom rade ľudia, médiá, okolnosti, názory ľudí, moje pocity alebo kto a čo o mne povedal, ale Kristus. Čo to znamená? To, čo On o mne hovorí, je pravda nad „pravdy“. Poviem to tak, kto lepšie rozumie autám než ten, kto ich navrhol a skonštruoval? Kto lepšie rozumie počítačom, ako ten, čo ich vyrobil? Kto lepšie rozozná dvojčatá, ako matka, ktorá im dala život? Kto potom bude lepšie rozumieť ľudom, ako ten, kto ich stvoril a naplánoval so zámerom? A to nie len ľudstvo ako celok, ale každého jednotlivca, teda aj teba ako muža (samozrejme aj ženu 🙂 ).

3. základy pre právu mužskosťVerím tomu, že nikto menší na svete nedokáže presnejšie určiť identitu muža, ako ten, kto ho sám stvoril – teda sám Boh. Som presvedčený, že to kto a prečo sme, reálne nemôžeme NIKDY zistiť a naplniť bez Boha. Veď kto lepšie rozumie výrobku, ako ten, ktorý ho vyrobil. Kto potom lepšie rozumie ľudom, ako ten, ktorý ich stvoril.

Som dokonca presvedčený, že nikto nemôže naplniť zmysel, prečo sa tu na zemi narodil, bez Neho. (O pár riadkov vysvetlenie.)

Čo učí Biblia o našej identite?

YouTube player

Nové stvorenie (2.Kor 5:17),[1] Boží Syn[2], Milovaný[3], Jeho dielo (umelecké)[4], Vyvolený[5], Svätý a nevinný[6] a mnoho ďalších dobrých veci, čo o nás Boh hovorí. Článok o tom možno v budúcnosti.

IDENTITA (č. 1) – Na Jeho obraz

 A Boh riekol: Učiňme človeka na svoj obraz a podľa svojej podoby,… (1M 1:26)

V prvej knihe a prvej kapitole v Biblii, sa úplne na začiatku píše s akým zámerom Boh stvoril človeka – na JEHO OBRAZ A PODĽA SVOJEJ PODOBY.

Čo to znamená? My sami nie sme Boh, ale sme na Jeho obraz. Inými slovami, nie sochy, ikony majú ukazovať Boha svetu, ale my ľudia. Ja mám na pozadí v notebooku moju snúbenicu, je to jej fotka – obrázok, ale to nie je ona sama, iba mi ju to ukazuje. Podobne je to s človekom. My nie sme Bohom, sme stvorení na Jeho obraz, aby sme boli ako je On, aby sme Jeho samého odrážali.

Ak by som začal bozkávať fotku priateľky namiesto nej, tak by mi asi dala po hlave. V lepšom prípade. Nemôžem ju nahradiť jej fotkou. Určite by ju to zranilo. Preto aj jedno z prvých desať Božích prikázaní je: „Neučiníš si modlu, ani žiaden iný obraz boha ktorému by si slúžil“.
To, že Boh stvoril človeka na jeho obraz, ani neznamená, že Boh má 91 kg a sivé vlasy, a bradu. Boh Otec nemá telo, Boh je duch. A stvoril človeka aby Jeho (ducha) odrážal vo fyzickom viditeľnom svete.

Dokonca v Novej zmluve náš duch je rovnakej podstaty ako Ježišov. Ale tento článok nie je teraz o tom (2. Kor 5:17, 1. Kor 6:17, Kol 3:10, Jk 1:18, Jn 3:5).

Byť na jeho obraz je „statické“ a nemenné. Človek môže žiť ako „prasa“ a predsa je stále stvorený na Boží obraz. Človek sa môže spiť, potetovať, popirsingovať, sfetovať, byť plný nenávisti, hnevu a iných démonov, no stále je stvorený na Boží obraz.

Preto je potom aj napísané „NA JEHO PODOBU“, to už je vec osobného rozhodnutia, zmýšľania a žitia. My máme Jeho napodobňovať, máme napodobňovať Krista. Vtedy to bude fungovať správne, a tak ako má.

Napodobňujte ma, ako aj ja napodobňujem Krista. (1. Kor 11:1)

Taký nedokonalý príklad. Môžem s novým BMW jazdiť miesto cesty po koľajniciach. Stále to bude auto a bolo vyrobené ako auto, aj keď s ním budem zle zaobchádzať a jazdiť po tratiach, pre ktoré nebolo vyrobené. Bude to stále BMW a skoro ho zničím. Neviem čo by ste urobili s človekom, ktorý by si tak nevážil také auto. 😀 Ale až keď začnem s ním jazdiť po cestách, vtedy ho začnem používať presne pre to, prečo bolo vyrobené – a dosiahnem maximálny výkon.

Boh sa chce manifestovať, prejavovať cez človeka – preto sme boli stvorení, aby sme odrážali a REPREZENTOVALI Boha vo fyzickom viditeľnom svete – boli Jeho slávou. No kvôli pádu do hriechu bolo spojenie s Bohom prerušené, ale vďaka Kristovi môže byť obnovené a cez Ducha Svätého, ako nové stvorenie, Ho môžme odrážať.

3. základy pre právu mužskosťStručne, čo to znamená NAPODOBŇOVAŤ Krista: zmýšľať ako On, mať hodnoty ako On, konať ako On (podľa Jeho slova), hlavne to znamená mať vzťah s Otcom ako On, byť plný Jeho Ducha a nechať Jeho Ducha žiť cez nás. Slovo v angličtine pre napodobňovať je IMITATE, robiť mimiku.
Neznamená to chodiť po Izraeli pred 2000 rokmi s dlhými vlasmi a sandálami.

IDENTITA (č. 1) – Strata starej Identity 

Lebo ten, kto by chcel zachrániť svoju dušu, ztratí ju, a kto by pre mňa ztratil svoju dušu, nájde ju. (Mat 16:25)

V pôvodine je slovo PSYCHÉ – duša, život, ja. Teda kto stratí svoje staré ja (vnútorný život) kvôli Ježišovi, tak ten si ho zachráni alebo NÁJDE. Ako kresťan, čím viac som išiel za Bohom, nie len tak povrchne, tak som začal vidieť svoju skutočnú identitu. No nato, aby som do nej vstúpil, musel som „zomrieť“ starej. A začal som žiť, pre čo som bol stvorený. KĽUČOVÉ.

Vtedy reálne človek začne žiť pre čo bol stvorený.

(Stratiť pýchu, egocentrizmus, hriech, život bez Boha, modly – všetko, čo prevyšuje Boha v živote človeka, závislosti, hriešnu žiadosť, sebeckosť. Článok: Čo je hriech?)

ISTOTA (č. 2) – Kto je s Tebou

Na čom staviaš? Na čo spoliehaš? Na svoje svaly, peniaze, auto? Priateľov, reputáciu, rešpekt? Všetky tieto veci sú pominuteľné a nestabilné, a ak na nich staviaš svoju identitu, keď sa zakolíšu, tak celý tvoj svet s tým sa zakolíše, vrátane toho kým si, a budeš sa zase cítiť ako „sirota“ alebo ako „nula“.

Ak ale muž bude zakorenený a istotu bude mať v Bohu, tak bez ohľadu na okolnosti sa nezakolíše a bude vedieť, že Boh je dobrý, a je s Ním. Inými slovami vie, že ten Najvyšší je nad ním aj nad celou jeho cestou. Komu sa „z mapy nestratíš“.

Prvý kľúč k istote je vedieť, že Boh je s tebou a nikdy ťa neopustí, ani ťa nezanechá, a to ani vtedy, keď sa na to necítiš, alebo keď okolnosti vychádzajú zle.

Ježišove posledné slová pred nanebovstúpením:

A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skonania sveta. Amen (Mt 28:20b)

Lebo on povedal: Nenechám ťa cele iste ani ťa neopustím…,(Žid 13:5b)

ISTOTA (č. 2) – Milovaný 

Úplne inak žije človek, ktorý robí veci preto, aby bol milovaný a úplne inak človek, ktorý koná, lebo je milovaný. Prečo? Kľúčový rozdiel: ak som milovaný len kvôli výkonu (napr. pozícii, peniazom), tak keď to stratím, spadne všetko. Ale ak som milovaný bezpodmienečne, prijatý, tak aj keď stratím výkon (pozíciu, peniaze) stále som milovaný.

To samozrejme neznamená, že láska nemôže byť zranená.

Presne rovnaký princíp platí aj s rešpektom a uznaním od ľudí. Muž, ktorý žije pre rešpekt, je ako pes, ktorý sa snaží chytiť si vlastný chvost, ale stále mu uchádza. Ja osobne nežijem pre rešpekt od ľudí, ale prirodzene ho mám, lebo žijem pre rešpekt alebo slávu Božiu. Potom rešpekt z toho prirodzene často plynie (Pr 21:21), ale aj prenasledovanie. To je dobré, lebo to to potvrdzuje.

 …vyhľadávať vlastnú slávu nie je slávou. (Pr 25,27b)

My muži neradi ukazujeme naše slabé miesta. No fakt je ten, že vo vnútri sme boli tiež stvorení pre lásku. Jedna z vecí, ktoré som si všimol je, že aj tí najtvrdší a najväčší borci vo svojom vnútri túžia po prijatí a láske, a dôvod prečo sú takí tvrdí, lebo to nezažívajú.

ISTOTA (č. 2) – Božia láska k človeku
Článok: Ak existuje Boh, prečo je tak veľa zla vo svete?

Boh nás miluje – bezpodmienečne a my to potrebujeme poznať a žiť. Muž, ktorý to má je veľmi silný a nemusí sa len na to hrať, a zvnútra umierať. Muž, ktorý zažíva to, že ho BOH MILUJE, dáva mu to silu a istotu. Dôkazom Božej lásky je Kríž – dal všetko za nás z lásky. Božia láska je stála a nemenná k človeku.

Boh ťa 100 % miluje, či si dobrý alebo zlý, či za ním ideš alebo za ním nikdy nepôjdeš, či ho miluješ, alebo nenávidíš.

Stále keď si potrebujem pripomenúť Božiu lásku, hlavne v ťažších časoch, tak si spomeniem, čo pre mňa urobil na Kríži – lebo viem, že to je nemenný dôkaz Jeho lásky ku mne (Rim 5:8).

ISTOTA (č. 2) – Robiť chyby

Preto, keď zlyhám alebo urobím nejakú chybu, tak mám pokoj, lebo viem, že On je so mnou, a že ma stále miluje. Dokonca viem, že Jeho milosť opravuje moje chyby a obracia ich na dobré (R 8:28).

Samozrejme nerobím chyby naschvál – to je hlúpe.

ISTOTA (č. 2) – Dôvera

Dôvera sa samozrejme buduje a ľudia si ju vážia – rovnaké to je aj s Bohom. Dôverovať alebo veriť by sa dalo pripodobniť – „dať sa Mu do rúk“. Keď dôverujem nebeskému Ockovi, tak si stále predstavujem, že sa dávam akoby do Jeho rúk – ako bábätko. Odovzdávam sa Ti, ja urobím svoje naj, ale bez Teba nič sám nezvládnem. Táto dôvera Boh mi dáva pokoj a istotu.

Srdce človeka vymýšľa svoju cestu; ale Hospodin riadi jeho krok. (Pr 9:16)

BOH (č. 3) – Poznanie

Toto, z týchto troch základov, je asi prvý a najhlavnejší, z ktorého sa ostatné piliere odvodzujú. Uctievať alebo žiť PRE pravého Bohu. Ako Boha poznáš, podľa toho s Ním budeš mať vzťah a aj konať, a zmýšľať, a pristupovať k celému svetu. Dávid, mladý a malý chalan, prečo sa dokázal s takou istotou a odvahou rozbehnúť proti obrovi Goliášovi? Lebo poznal svojho Boha a vedel, že On je s ním. To je obraz, ak my budeme poznať Boha v pravde, tak budeme schopní na ňom stavať.

 No, ľudia znajúci svojho Boha, sa zmocnia a vykonajú hrdinstvo. (Dan 11,32b)

POZNANIE je kľúč ku Kráľovstvu Božiemu (Lk 11:52). Kľúč je malý predmet, ktorý ti otvorí prístup, napr. do tvojho nového bytu, auta. Bez neho si svoj vlastný byt, auto nebudeš schopný otvoriť a napr. sa vyspať, odviezť sa alebo si pustiť klímu. My už VŠETKO máme v Kristovi, ale poznanie a viera sú kľúče ako sa k Nemu dostaneme (Rim 8:32).

Môj ľud hynie, lebo nemá poznania. (Hoz 4,6a)

Je tak dôležité aby sme skúmali Božie slovo a žili z Neho – aby sme poznali Jeho autora. Článok:  Čo je Biblia?

Poznať Boha (č. 3) ako Ocka

Najskôr potrebujeme Boha spoznať ako nášho Nebeského Otca, ktorý je stále s nami, a ktorý sa o nás stará, a bezvýhradne. Poznať Boha ako dobrého Otca, ku ktorému sa nemusíme báť prísť. Ku ktorému môžme byť úprimní. Ktorého priazeň a lásku sa už nemusíme snažiť si získať, ale kedykoľvek prísť a načerpať. Pre každého muža nájsť odpočinok v Jeho láske a objatí, je základ. Lebo inak to budeme hĺadať inde, na horších miestách… Už nikdy viac nie sme sirotami, lebo máme Ocka v nebesiach. 

Poznať Krista (č. 3) ako Pána 

3. základy pre právu mužskosťPoznať Krista ako hrdinu a vykupiteľa, ktorý dal za nás všetko, aby nás získal späť. Ale takisto aj ako priateľa, ale aj Pána. Slúžime Kráľovi kráľov, skutočnému Bohu, Víťazovi, Levovi z Júdy. Toto nás vedie do odvahy, revnivosti. A my sme povolaní, aby sme spolu s Ním vládli.

On dal všetko, aby nás získal späť, obetoval sa. Dokázal sa zohnúť aj k núdznym a slabším, ale aj konfrontovať s pravdou farizejov. Lepši vzor pravej mužskosti, ako je Ježiš, neexistuje.

Poznať prítomnosť (č. 3) Ducha Svätého
Článok: Chvály ?

Zažívať prítomnosť a silu Ducha Svätého ako radcu a tešiteľa, ktorý nás posilňuje na našej ceste. Naučiť sa piť zo živých vôd ducha, o ktorých hovoril Ježiš, je kľúčové pre naše občerstvenie a posilnenie (Jn 7:37). Verím tomu, že od Ducha Svätého sa môžeme dokonale naučiť Jeho nežnosti a jemnosti, ale aj ohňu a moci.

To ako poznáš Boha, od toho sa všetky ostatné veci odvíjajú identita aj istota. Ak by som to prirovnal k domu, tak aký materiál používaš na stavanie svojho domu? Používaš papier alebo poriadnu tehlu? Pravé poznanie Boha je pevný materiál, to slabé poznanie je, ak používaš papier na stavanie domu – je otázkou času, kedy sa rozpadne alebo zhorí.

Záver

Keď vieš aký si dom – poznáš svoju identitu?

Máš pevný základ – aby sa tvoj dom nerozpadol?

Vieš aj aký účel má tvoj dom – kto a aký je tvoj boh?

Z akého materiálu staviaš – podľa čoho žiješ?

Keď máš vyriešené tieto otázky, až potom môžeš začať rozmýšľať, ako si ho zariadiš aby si raz do toho domu mohol priniesť krásnu ženu, ktorá by sa tam cítila ako šťastná, bezpečne a ako doma, a potom aj deti. Priniesť ju na rumovisko by nemusel byť „naj“ nápad. Ďalší článok v tejto sérii bude na tému vzťahu muža a ženy, bude v budúcnosti. Potom neskôr chystám článok „Dve ženy, ktoré o teba určite bojujú?“, a niečo iné.

„Môj budúci manžel, najskôr nájdi Boha, potom nájdi seba samého a nakoniec príď, a nájdi aj mňa.“

MARTIN


BOŽIE PRAVDY PRE MUŽOV:

YouTube player
Odkazy: 

[1] Preto ak je niekto v Kristovi, je novým stvorením. Staré veci pominuli, nastali nové. (2. Kor 5:17)

[2] Tým však, čo Ho prijali a veria v Jeho meno, dal moc stať sa Božími deťmi. (Jn 1:12)

(Pozor, toto platí iba pre tých, ktorí uverili Ježišovým slovám, bez toho sme Jeho stratení synovia Lk 15.)

[3] na chválu a slávu Jeho milosti, ktorou nás obdaroval vo svojom milovanom Synovi. (Ef 1:6)

[4] Veď sme Jeho dielo, stvorení v Kristovi Ježišovi na to, aby sme konali dobré skutky, ktoré nám Boh už vopred pripravil. (Ef 2:10)

[5] Vy však ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, Jeho vlastný svätý národ, aby ste zvestovali veľké skutky toho, čo vás povolal z temnoty do svojho predivného svetla. (1. Pt 2:6)

[6] Veď ešte pred stvorením sveta si nás vyvolil, aby sme boli pred Ním svätí a nepoškvrnení v láske.  (Ef 1:4)

Vhodná stránka : www.muzom.sk

Dodatok k 3 Základné črty pravej mužskosti: 
IDENTITA – hodnota 

Ak chcem vedieť koľko stoja šaty v obchode, tak sa pozriem na cenovku. Keď chcem vedieť akú mám ja hodnotu, tak sa pozriem na „bloček“, ktorý Boh za mňa zaplatil, aby ma získal. Boh Otec mi určil moju hodnotu a identitu, keď dal svojho Syna Ježiša za mňa. Na tom bločku je napísané: „Dokonané“, plne zaplatené krvou jednorodeného Božieho baránka. To je viac než čokoľvek.

Ak poznáme svoju hodnotu, tak sa nepredáme pod cenu.

Pozretia: 18,303 , Dnes: 15 

AUTOR OBSAHU
Picture of Martin
Martin

Viera v Boha bola pre mňa iba bájka, ktorú si ľudia vymysleli. No dnes viem s istotou, že je skutočný a dobrý. 🔥❤️

Zisti viac o autorovi
ZDIEĽAŤ MÔŽEŠ CEZ
OBSAH
ZDIEĽAť môžeš CEZ:

Prihláste sa na

odber

Zašleme vám na email špeciálny DARČEK (ebook):
11 praktických rád
ako osobne spoznať Boha
ebook 11 praktických rád ako osobne spoznať Boha (FIRE production) Maritn Kalivoda
LINK