PRIHLÁS SA NA ODBER:
Vyhľadať
AUTOR OBSAHU
Picture of Martin
Martin

Viera v Boha bola pre mňa iba bájka, ktorú si ľudia vymysleli. No dnes viem s istotou, že je skutočný a dobrý. 🔥❤️

Zisti viac o autorovi

REPORT/SVEDECTVÁ – Misia na Balkáne

Na začiatok chcem poďakovať všetkým, ktorí ma akýmkoľvek spôsobom podporili na tejto misijnej ceste. Bol to veľmi dobrý zážitok a verím tomu, že začiatok misií medzi národmi.

Službu vedie Jarda, ktorý má stránku www.buhnarodu.cz. Jeho víziou od obrátenia je misia medzi národmi a cudzincami. Pred obrátením bol v satanizme a chorý zomieral, ale potom, čo sa mu zjavil Ježiš, tak sa obrátil a úplne vyzdravel. Veľmi zaujímavý brat a naplno vydaný Bohu. Spolu s manželkou bývajú v karavane. 🙂

Takisto majú evanjelizačnú stránku www.nextinfo.cz. Odkaz na stránku je v podstate na ich všetkých evanjelizačných materiáloch v rôznych jazykoch. Momentálne vnímali, že ich miesto bolo na balkánskom polostrove, keď začali utečenecké vlny. Tam sme sa prvýkrát stretli.

Teraz to podstatnejšie, ak by ste sa chceli niekedy pridať k misii alebo vnímate, že by ste týmto smerom chceli ísť slúžiť, neváhajte ich kontaktovať. Na stránke pravidelne zverejňujú svoje ďalšie misijné cesty, ku ktorým sa môžte pridať. Takisto, ak by ste v nejakom cudzom jazyku potrebovali evanjelizačný materiál, Jarda vám ho s radosťou poskytne, ak ho má… 🙂

Chystáme tiež cestu na východ Slovenska do Humenného medzi utečencov. Dátum a podmienky sú zatiaľ nejasné. Kľudne ma kontaktujte alebo Jardu na jeho stránke, ak by ste chceli a vedeli nejako pomôcť alebo sa pridať.

Čo sa týka utečencov

No, každý z iného dôvodu utekal, aspoň to tvrdili. Bolo ich tam podstatne menej ako pred rokom, ale viac ako 95 % mužov. Okolo 60 % z tých, čo sme stretli, odišli z Pakistanu a Afganistanu. S každým z nich sa dalo v pohode porozprávať. Samozrejme sme hovorili po anglicky (jeden z ôsmych vedel po anglicky). Väčšina z nich utekala kvôli nejakým problémom, zlej politickej situácii v krajne, za lepším životom alebo sa do niečoho zaplietli a báli sa o svoje životy. No kladiem si otázku, kto by mal riešiť problémy v ich krajne ak nie oni sami?! Kto by mal riešiť korupciu na Slovensku? EÚ alebo Rusko (Bože chráň)… nie, my! Dokonca som aj stretol niektorých, ktorí boli bývalí vojaci (vraj bojovali proti Talibanu). Tiež programátora z Afganistanu… Z tých, ktorých sme stretli, povedal by som, že väčšina z nich by nemusela utekať do EÚ.

ZÁKAZ VSTUPU NA CINTORÍN A DO KOSTOLA (Srbsko) Nejaký Bohu známi človek to preškrtol a napísal „Vitajte“.

Ja osobne nie som veľmi naklonený politike Merkelovej. Niekedy, keď sa nás utečenci pýtali či by sme im nejako vedeli pomôcť (čo sa týka prejdenia hraníc a domova). Úprimne, chceli sme im pomôcť. Odpovedali sme im, že sa za nich len budeme modliť, aby im Boh dal dobré domovy, kde by mali pokoj a nemuseli sa báť o svoje životy. Kde by to malo byť, On vie, či v EÚ alebo inde. V tejto oblasti sme im mohli pomôcť, iba takto. Na druhé strane ich v dobrom oslovovalo/dotýkalo sa to že ich nejaký ľudia „len tak“ prišli pozrieť a sa s nimi porozprávať a sa za nich modliť. Žiadna organizácia nás za to neplatila, bol to istý prejav lásky, ktorí vnímali.

Ako sa k tomu postaviť?

No, snažím sa na to pozerať ako kresťan, čo s tým môžem urobiť. Aký postoj by som mal zaujať, aby to bolo dobré aj múdre. Verím tomu, že zdravý svet potrebuje aj zdravé hranice. Všeobecne hranice nie sú zlé, lebo samé o sebe nemajú obmedzovať, ale chrániť. Ak by vám ktokoľvek a kedykoľvek prišiel do bytu, neviem či by ste boli nadšený. Veď možno aj dobrí ľudia by prišli. Na druhej strane najväčšie prikázanie v Novom zákone, ktoré nám Ježiš dal, je milovať ľudí. Robíš to nejako? Verím tomu, že tieto dva aspekty si nemusia navzájom odporovať. Vedieť si udržať zdravé hranice, ale aj milovať ľudí a vedieť im slúžiť. Osobne si myslím, že takto by sa to dalo aplikovať aj na národnej úrovni.

Boh Otec z Neba poslal svojho Syna aby sa narodil do tohto sveta, tiež to nebola „najbezpečnejšia misia“. Ja osobne som pokladal  za dobré a správne ísť na túto misiu. Každý si musí túto otázku zodpovedať sám pred Bohom. Boh nás povolal, aby sme činili národy učeníkmi a prinášali v Ňom veľa ovocia, no nemôžeme sa rozhodovať tabuľkovo.

Koniec koncov, čo sa týka utečencov, nie je možné sa k tomu postaviť jednostranne. Nemyslím si, že môžme celý tento problém riešiť tak, že všetkých tých ľudí dáme do jedného vreca.

Sami sa pýtajte Boha, kde je vaše miesto a čo On chce aby ste robili?

Na záver. Keď sme odchádzali s autom, tak som videl vedľa cesty pole, ktoré bolo zorané. Neviem presne poľnohospodársky význam toho, prečo bolo takto zorané v decembri. No vnímal som, že presne takú prácu sme tam robili, zorali sme pole. Pripravili sme pôdu pre ďalšie siatie, ale aj my sme zasiali. Potom v pravý čas to vyrastie a príde žatva.

Na to prorocké slovo mi Jarda potom v e-maile odpísal:

Víš co: jak píšeš o té zorané půdě, tak to je přesně to, co jsem prožíval, když jsem začínal před 9-ti lety se službou, i jsem to takto prezentoval před sbory: že vlastně, než zasejeme, musíme zorat půdu (t.j. mysl nevěřících, než k ní pronikne Pravda Evangelia) a že vlastně naše práce není evangelizace, ale „protoevangelizace“.
Tak Tvým viděním se to jen potvrzuje 😎 Ale věřím, že to je čest: Začít něco nového, být v něčem první, položit základ a žehnat ostatním, ať mohou navázat a pokračovat…

 

 

Martin

 


REPORTY A SVEDECTVÁ Z FB:

 

#Missia #report otvorenÉ dverE
cesta vlakom
27.dec.

No a je to tu. 🙂 Skoro ráno som vyrazil a niekedy večer by som mal prísť do Srbska. Idem tam na týždeň, na misiu medzi utečencov, s českou misijnou organizáciou Bůh národů. Takže Slovensko, až na nový rok sa zase vidíme. 🙂
Takisto sa chcem poďakovať ľuďom, ktorí to finančne podporili, aby som sa mohol podieľať na tomto Božom diele. Dokopy 190 €. 🙂

Prvýkrát som niečo také robil a bolo mi to aj potvrdené, ísť do toho. 😉 Časť si aj z osobných zdrojov platím, ale tak som to aj chcel. 🙂 Takže ešte raz, vrelá vďaka a hlavne vďaka Bohu. 🙂 O ďalšom dianí vás budem postupne informovať. 😉

A ten, ktorý zabezpečuje rozsievačovi osivo a chlieb na jedenie, dá a rozmnoží aj vaše osivo a dá vzrast plodom vašej spravodlivosti.(2Kor 9:10)

GBY 😉

Ďakujem aj za modlitby, tie sú ešte dôležitejšie. 🙂


 #Misia #report – BOH HĽADÍ NA JEDNOTLIVCA V DAVE
Misia na balkane: utečenec
28.dec.

Úspešne sme došli a sme sa ubytovali.
Až po obede, dnes, sme vyrazili na miesto, kde sa zdržujú utečenci.
Najskôr sme ako celá skupina rozprávali s inou skupinou, ale mňa to začalo ťahať späť odkiaľ sme prišli. Tak som zobral ešte jedného kamoša, nech ide so mnou. A tam sme stretli tohto muža (na fotke), s ktorým sme sa láskavo dali do reči, hovoril trochu po anglicky. Predstavili sme sa menami a ako „followers of Isha“ (nasledovníci Ježiša / kresťania). Zatiaľ sme samozrejme nič nehovorili o trojici… všetko má svoj čas.
Povedal nám, že ho veľmi bolia nohy (kĺby a kolená). Ochotne súhlasil, že by sme sa za neho mohli pomodliť. V MOMENTE HO PRESTALI BOLIEŤ. 🙂 Potom nám rozpovedal svoj príbeh, že je z Pakistanu a že je tu so svojím ujom… po dobrom rozhovore sme sa rozlúčili a po polhodine som ho znova videl si takto čítať Bibliu (evanjelium podľa Lukáša v jazyku Paštú – pakistančina), až dokiaľ sme úplne neodišli po viac ako hodine. Tak to hltal, že sa od vtedy ani nepohol z miesta. 🙂 Takto vznikla táto fotka.
Tu Bibliu mu inak musel dať niekto z mojich priateľov, lebo máme veľa takýchto výtlačkov v ich jazykoch.

„Ja som sadil, Apollo polieval, ale Boh dáva vzrast.“ (1Kor 3,6)

#GBY

Základný princíp evanjelizácie 🙂


#Misia #report – Svetlo v tme
Misia na balkane: Hranice Maďarsko-Srbske
31.dec.

Dnes večer sme znova v noci boli pri utečencoch, medzi Srbskými a Maďarskými hranicami.

Prvýkrát, keď sme išli po zotmení k tomu táboru z igelitov a plachiet. Bolo vidno len oheň z ktorého išiel čierny dym, tak mi kadečo napadlo. No úprimne, nebál som sa, viem Kto je so mnou. 🙂 Tiež v srdci som mal pokoj.

Keby som išiel aj dolinou tone smrti nebudem sa báť zleho lebo veď ty s stále so mnou. … (Ž 24,4)

Prvý, kto nás privítal, bol nejaký malý brešúci psík. (Keby tak videl mojich malamutov. ?) No keď sme prišli do tábora, tak to boli veľmi milí ľudia, bez problémov sa s nimi dalo porozprávať (aj o Bohu a aj sa modliť).

Veľa zaujímavých príbehov som zažil a stretol. Jeden z takých naj bol chlapík Iban z Iránu.

Povedal mi, že: „Do Európy prišiel, lebo chce zmeniť svoje náboženstvo.“

Trpel roky depresiami a začal tajne chodiť na stretnutia kresťanov (katolíkov) v Iráne, a tam začal pociťovať niečo, čo nikdy predtým necítil. No tých kresťanov štát odhalil a všetkých zatkol. Preto aj on musel rýchlo ujsť z Iránu, lebo inak by ho to stálo život.
Jeho stav by som definoval ako „duchovné bábätko“, chcel Ježiša a kvôli nemu bol aj prenasledovaný, no VÔBEC nepoznal Bibliu ani ju nikdy nečítal… Tak som ho viedol k znovuzrodeniu a k prijatiu Krista za svojho Pána a spasiteľa. Po modlitbe mi povedal, že sa cítil tak pohodlne (comfortable) a dobre, jak už roky sa necítil. Kebyže bola nejaká voda na blízku, tak by som ho asi pokrstil! 😀 🙂 No depresia ho opustila a Duch Svätý prišiel. 🙂

Potom mi povedal, že tu má ešte jedného kamaráta, ktorý by tiež chcel zmeniť náboženstvo. 😀 Maole (nejak tak), bol to navonok taký svalnatý moslim s predĺženou tvárou, no vnútri veľmi citlivý. Pripomínal mi veľmi Dizyho… Nechcel sa rozprávať o tom pred inými (Pakistancami), tak sme sa postavili bokom. On už bol znovuzrodený, ale duchovne dieťatko. Povedal niečo v tom zmysle, že nechce to náboženstvo, že ho nemôže a nevie vystáť, chce to pravé, dobré náboženstvo a pokojné miesto, kde bývať. Tak som im mohol hovoriť o tom, že to nie je o náboženstve, ale o osobnom vzťahu s Bohom skrze Krista… 🙂

Bol som veľmi povzbudený z týchto rozhovorov. Tak isto sme im dali evanjeliá v jazyku Farshi. 🙂

Boh je dobrý. 🙂 GBY

  • Posledné správy, ktoré som o nich mal, boli cez e-mail, boli v Maďarsku a mali tam nejaké komplikácie, odvtedy neodpovedali…

 

Buh narodu
Článok: Misia medzi utečencami na Balkánskom polostrove.

Pozretia: 5,487 , Dnes: 7 

AUTOR OBSAHU
Picture of Martin
Martin

Viera v Boha bola pre mňa iba bájka, ktorú si ľudia vymysleli. No dnes viem s istotou, že je skutočný a dobrý. 🔥❤️

Zisti viac o autorovi
ZDIEĽAŤ MÔŽEŠ CEZ
OBSAH
ZDIEĽAť môžeš CEZ:

Prihláste sa na

odber

Zašleme vám na email špeciálny DARČEK (ebook):
11 praktických rád
ako osobne spoznať Boha
ebook 11 praktických rád ako osobne spoznať Boha (FIRE production) Maritn Kalivoda
LINK